ÓVATOSAN TAVAINKON A VIHARJELZÉSI SZEZON UTÁN – LEGYEN VELÜNK A BALATON HELP!

Az Országos Meteorológiai Szolgálat április 1-től október 31-ig a balatoni, a Velencei-tavi és a Tisza-tavi viharjelzések meteorológiai kiszolgálására vihar-előrejelző szolgálatot működtet, a viharjelzést és a riasztást a Belügyminisztérium Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (BM OKF) fényjelző rendszere biztosítja.

Mind a vitorlázóknak, mind az evezősöknek, és persze a horgászoknak is nagyon kedvező volt az idei őszi időjárás, éppen ezért az eddiginél jóval hosszabb a vízi szezon is a Balatonon. Ugyanakkor hiába a szép idő, sokkal óvatosabbnak kell lenniük azoknak, akik ilyenkor bontanak vitorlát, vagy szállnak csónakba, fognak kézbe kajaklapátot.

Készüljünk fel, és tájékozódjunk!

A Vízimentők Magyarországi Szakszolgálata is őszi időszakra váltott, ugyanakkor egész évben számíthatnak segítségükre a bajba kerültek. Az ő munkájukat a vízre szállók is nagyban segíthetik több fontos szabály betartásával. Elsősorban elengedhetetlen tájékozódni a várható meteorológiai eseményekről. Emellett sokkal nagyobb hangsúlyt kell fektetni a hajó, vagy csónak állapotának ellenőrzésére. Nagyon fontos működjenek a hajón a pozíciófények és alkonyatkor be is kell kapcsolni azokat! Elengedhetetlenül fontos – és nem csak az őszi-téli időszakban – hogy legyen elég és megfelelő méretű mentőmellény a hajón!

(Fotó: Mag Andrea)

A szakemberek mindemellett hangsúlyozzák, amennyiben tehetjük, egyedül semmiféleképpen se rúgjuk el a partot. Ugyanakkor léteznek olyan eszközök, vagy sokkal inkább praktikák, amelyeket érdemes nem elfelejteni. Sokan nem gondolnak bele, hogy jönnek a hajnali fagyok, a fedélzetet pedig csúszás-mentesíteni kell, ehhez a legpraktikusabb, ha van nálunk néhány kiló só a vitorláshajón. Talán mondani sem kell, hogy a kihűlés veszélye miatt feltétlenül gondoskodni kell a megfelelő ruházatról.

(Fotó: Mag Andrea)

Egy gombnyomás csak a riasztás

A Vízimentők Magyarországi Szakszolgálata hangsúlyozza, vízre kizárólag feltöltött mobiltelefonnal induljunk, az okostelefonra pedig ne felejtsük letölteni – ha eddig még nem tettük meg – az ingyenes  Balaton HELP alkalmazást. Ennek segítségével ugyanis pontosan látják a szakemberek, hova kell menni a bajba jutottért – ez ködben különösen nagy segítség.

Így telt a 2021-es szezon (az Országos Meteorológiai Szolgálat összegzése)

A 2021. évi viharjelzési szezon első hat hónapja a Balaton keleti medencéjében átlagosnál kissé szelesebb, míg a középső és nyugati medencében gyengébben szeles volt. A 2021. évi viharjelzési szezonban nyolc erős vihar (90 km/h szélsebességet elérő, vagy meghaladó szélsebesség) érte el a Balatont és térségét. Szeptember és október kivételével minden hónapra esett ilyen erejű vihar; áprilisban kettő, augusztusban három alkalommal is. A szezon legerősebb vihara június, 23-án érte el a tavat. Ekkor Balatonmáriánál 112 km/h volt a legerősebb szélsebesség egy szupercellás zivatar környezetében.

A szezon az átlagosnál hűvösebb hónapokkal indult, majd júniustól szeptemberig az átlagosnál melegebb időszak következett. A nyári hónapok középhőmérséklete Siófokon 23.4, Keszthelyen 21.8 fok volt és minden hónapban fordult elő a Balatonnál és a Velencei-tónál is 35 °C körüli léghőmérséklet.

A csapadék a félév folyamán egyenetlen elosztásban hullott. A legszárazabb hónapok a június és a szeptember voltak. A júniusi csapadékmennyiség a keleti medence térségben alig 5-10 mm körül , míg a nyugatiban átlagosan 13 mm  körül alakult. Országosan is 1901 óta ez volt a legszárazabb június. Szeptemberben ugyancsak az elvárt mennyiség 35-40%-a, áprilisban a fele-háromnegyede hullott.

A 2021. évi szezonban az elsőfokú viharjelzések fenntartási ideje a Balatonnál az előző évinél több mint 100 órával magasabban alakult. A másodfokú viharjelzések fenntartása csökkent, átlagosan 150 órával. Így ez utóbbi fenntartási idő kevéssel 500 óra alatt maradt, ami az eddigi legalacsonyabb érték a héthónapos viharjelzési szezon bevezetése óta. Az összesített (I.+II. fok) fenntartási idők a Balatonnál nem érték el az 1900 órát. A másodfokú viharjelzések fenntartási ideje a Balatonnál az összes időszak kevesebb mint 10%-át tette ki, a Velencei-tónál ez az érték 4.3% (222 óra).

Támogatóink: