Telegdy István
Telegdy István1927-ben született. A hatvanas-hetvenes évek egyik legsikeresebb magyar vitorlázója, legendás Csillaghajó kormányos volt. Olimpikon, sokszoros magyar bajnok, Kékszalag-győztes.
Nagyon régi magyar család leszármazottja, egyik őse, Telegdy Csanád 1320-ban az esztergomi érsekség alapítója volt. Ritkán szólították Istvánnak. Pistizték, de leginkább beceneve lett ismert: barátai Ketyinek hívták. Állatorvosi Fôiskolára járt, de két év után nemesi származása miatt kitiltották az összes magyar egyetemrôl, ezért autószerelônek állt.
1942-ben, tizenöt évesen kezdett vitorlázni nagybátyja, Mihalkovics János hívására. 1949-ben került Balatonföldvárra, ahol Haán István a Honvéd Vitorlás Klub akkori telepvezetője első balatonföldvári napján Starral kivitte magával edzeni. Örök rabja lett a hajótípusnak.
1956 október 27-án lôtték a házukat, apját és ôt is eltalálták. Apja másnap belehalt a sérüléseibe. István hat hónapig volt kórházban. Felgyógyult, folytatta a vitorllázást és jól ment neki a versenyzés
Rövidesen kormányos lett. 1957-ben nyerte az első bajnoki érmét Jutassy Istvánnal, majd nemzetközi vizekre is eljutott az akkor először külföldre utazó magyar csillaghajós csapattal.
Első Star magyar bajnoki címét 1959-ben nyerte Jutassy Istvánnal. 1960-ban olimpikonok lettek, a Római Olimpián a 12. helyen végeztek. A legjobb helyeiket az ötödik és a hatodik futamban érték el, amikor 6., illetve 7. helyen futottak be a célba.
Telegdyék az Olimpián tizenkettedik hellyel nyitottak, majd a másnapi folyatásban a tizenötödikek. Harmadik nap magukra találtak, és a Csillaghajók izgalmas versenyén, szoros futam végén, a rendkívül erôs mezônyben a hatodik helyen végeztek. A negyedik versenynapon Telegdyék sokáig Pinyegin mögött a második helyen vitorláztak, és biztosnak mondható elônnyel Parks elôtt. Egy durva szélforduló azonban megfosztotta ôket a szenzációs helyezéstôl, végül a hetedik helyre esetek vissza. Soha rosszabbat…
Három nap – kényszer – pihenô után az ötödik versenynapon ismét gyenge szélben (2,0–4,5 m/s) zajlott a futam. Telegdy az elsô bójánál másodiknak fordult, késôbb azonban visszaesett és a tizenharmadik helyen zárt.
Hatodik nap: szélcsend és halasztás. Egy óra várakozás után 4–8 m/s erôsségû nyugati-délnyugati szélben rajtolt a mezôny. A Telegdyék a 15. helyen értek célba. Az utolsó futamon Telegdy tizenegyedik helyével összetettben a tizenkettedik helyen végzett.
Telegdy: „Jobbnak kellett volna lenni. Akkor már megromlott a házasságom az elsô feleségemmel, és beleszerettem a mostaniba. Meglátogatott bennünket a bátyám is, aki Amerikában élt. Ez mind elvonta a figyelmem a versenyrôl. De nem tudtam mit csinálni, nem tudtam kikapcsolni a magánéleti problémákat. Itthon azt mondták, hogy nem volt rossz eredmény, de én tudom, hogy tízben lehettünk volna. Az olimpia az egy speciális verseny, semmi mással nem lehet összehasonlítani. Szerintem a második olimpián tud az ember igazán jól szerepelni.”
1961-ben hatodik helyen végeztek a Kieler Wochén, és megnyerték a második magyar bajnoki címüket. A következő években Molnár Albinnal az oldalán nagy harcban állt Tolnay Kálmánékkal az olimpiai kiküldetésért, ám a Tókiói Olimpiára központi döntéssel végül nem utaztak a sztárosok.
Többször indult a Kékszalagon Csillaghajóval. Először 1965-ben Molnár Albinnal másodikok lettek az abszolút első Tolnay mögött. 1975-ben pedig Holovits Györggyel az oldalán 21 óra 30 perces idővel győzött. Ez volt a negyedik olyan Kékszalag, amelyet Star nyert. A versenyen a 30-as Cirkálókkal, elsősorban a Kékmadárral kellett küzdeniük a győzelemért.
Telegdy: „Mihálkovics szerint akkor leszel jó versenyzô, ha a Kékszalagon jól szerepelsz. 1975-ben abszolútban nyertünk.”
Az 1975-ös egyébként is remek versenyéve volt. Holovits Gyurival párban szinte mindent megnyertek. Districtet, bajnokságot.
Utolsó magyar bajnoki aranyát 1976-ban nyerte, de a következő években is még rendre érmes volt.
1980 után már keveset versenyzett. A Spartacusban technikai feladatot végzett, örömmel. Többször kiutazott Kaliforniába, megkedvelte az ottani légkört, és 1986-ban feleségével kitelepedett Los Angelesbe. Ezután már nem versenyzett. Sokszor járt itthon, mindig örömmel fogadták, különösen Balatonföldváron, a Spartacus-telepen, ahol legendává lett.
Egy riportban mondta: „Mindent a Balatonnak köszönhetek. A szüleim itt ismerkedtek meg, itt ismertem meg a feleségem, itt kezdtem vitorlázni, versenyezni. Hogy a Balatonon kívül mi hiányzik? A barátok, az Opera és a zene.”
Ketyi 86 éves korában 2013. november 11-én Los Angelesben hunyt el.
Olimpia éve | Helyszín | Vitorlás helyszín | Hajóosztály | Helyezés | Indulók |
---|---|---|---|---|---|