Olimpikon

Nyári Zsolt

Nyári Zsolt 1969 augusztus 29-én született Székesfehérváron. Volt egy időszak, amikor a Nyári Gyula - Nyári Zsolt kettős verhetetlen volt a hazai vizeken, és a 470-es világranglistán is a legjobbak között tartották őket számon. A Detre testvérek után ők az egyetlen magyar páros, akik olimpiai futamot nyertek. Ez 1992-ben, Barcelonában történt. A versenyzést öt évesen kezdte meg Gyula bátyja mellett a Videotonba. Edzőjüket elküldték a Videotontól, a Köfémbe ment dolgozni. A Nyári testvérek követték edzőjüket, mivel Székesfehérváron éltek, ezért kézenfekvő volt, hogy a Velencei-tavi Vízi Sportiskolában folytatják. Csakhogy a kilenc és öt éves testvérpárt nem engedte el a Vidi. Így ki kellett hagyniunk tizennyolc hónapot! A vitorlázással nem hagytak fel. Kaptak egy hajót, és indultak a versenyeken, csak éppen úgy, hogy nem mehettek be a pályára. 1979 tavaszán eljött az áhított pillanat, abban az évben mindenkit legyőztek, még külföldön is nyertek versenyt, de a sportvezetés nem küldte őket kadet vb-re. Ezután jöttek a 420-as évek. 1986-ban ült bátyja mellé a 470-es hajóba mancsaftnak. Ettől kezdve senki sem tudta megverni a testvéreket a hazai mezőnyben. Szó szerint egyeduralkodók voltak. Megnyerték az összes bajnokságot, juniort, felnőttet, és jók voltak a nemzetközi eredményeik is. Például a Kieli Héten minden évben nyertek futamot. Az 1988-as olimpiára hivatalosan hozták a szintet, mivel harmadikok lettek a Kieli Héten és negyedikek Medemblikben. Az előolimpiára nem vitték ki az egységet, de elmondásokból építkezve kifejezetten gyenge szeles helyeken edzettek, mondván az olimpián is ilyen széljárások várhatóak. Amikor megérkeztek Pusanba, kicsit meglepődtek, hiszen viharos szél fogadta őket. Gondolták sebaj, legalább kifújja magát. Le is állt hatos erősségűre, majd az olimpia kezdete előtt Japán partjainál az évszázad tájfunja született, amiből száz kilométeres löketeket kaptak. Az első két futam után már nagyon gyanús volt számukra, hogy amire készültek nem azt kapták, hanem erős széljárást. A negyedik futamban leállt a szél négyesre, rögtön futottak egy ötödik helyet. Később még volt egy kilencedik helyük, amikor addig nem látott módon erősen fújt a szél. "Nagyon rossz érzés volt, de egyben ez lett a felnőtté válásunk kezdete. Addig mindig mások véleményére hallgattunk. Ekkor valahogy megszakadt bennünk a felnőtt társadalommal szembeni bizalmunk, és inkább az öntörvényűség felé kezdtünk menni, ami nem feltétlenül jó." - mondta az olimpiai szereplés tanulságait Gyula. 1989-ben megnyertek a schwerini versenyt, 1990-ben két futamot nyerve negyedikek voltak Medemblikben. Tovább hozták a jó eredményeket Kielből. A barcelonai olimpia előtt a szövetségben kitalálták, hogy a megfutott olimpiai szint nem névhez kötődik, mindenki az osztályának futja a szinteket, és válogatókon dől el, hogy ki utazhat. Így a Majthényi-Domokos kettőst lett a Nyári testvérek riválisa. Új vitorlát vásároltak. Cannesban másodikok lettek, utána St. Moritzban harmadikok, majd Anzióban szintén másodikok. Ezeken a versenyeken az ellenfeleik a közelünkbe sem kerültek, így a válogatózás megoldódott. - A barcelonai olimpián szokás szerint nagyon kiegyensúlyozott volt a mezőny. Öt futam után a negyvennégy hajós mezőnyben a tizenöttől a huszonötödikig három ponton belül volt a társaság, köztük Nyáriék is. Jött a hatodik futam, amit megnyertek. Ezzel feljöttek a tizenegyedik vagy tizenkettedik helyre. Ez új dimenziókat nyitott. Az volt a cél, hogy az első nyolcba kerüljenek. Az utolsó futamon aztán az olimpia legerősebb szele fújt. Nyáriék huszonkilencediknek futottak be, ez volt a kieső futamuk és így tizenötödikek lettek. Zsolt a következő olimpián 1996-ban Litkey Botond mancsaftaként harmadik olimpián szerepelt, ahol a 21. helyen végeztek. Zsolt vezető brokerként dolgozik.