Olimpikon

Litkey Bence

A magyar vitorlássportban sikeres Litkey testvérek (János, Miklós, Balázs, Bence) legfiatalabbika, több hajóosztály sokszoros Magyar Bajnoka, Münchenben Repülô Hollandi osztályban olimpikon, festômûvész, vitorlaszabó, szabadgondolkodó ember volt. Litkey Farkas, Botond és Balmaz édesapja.

A legidôsebb testvér, János Dolesch Ivánnál a Honvédban síelt, és az elsô évben bajnokságot nyert. Iván ezután lehívta Balatonföldvárra vitorlázni is. Ezzel a testvérei is bekerültek a vitorlázásba. Bencét tízévesen Dolesch magával vitte, amikor versenyt rendezett. Késôbb pamutvitorlákat trimmelt.

1956-ban a bátyjával, Jánossal Olaszországba disszidált. Huszonegy évesen, 1963-ban jött vissza. Akkor kerültek át a testvérei a Honvédból a Balatonfüredi Elôrébe, Kôvári Károly Balázs mellé osztotta be, 21 évesen vele kezdett versenyezni. Egy öreg, tízéves német Holdorf Hollandit kaptak. Harmadikok lettek a bajnokságon, ami nagy szám volt, mert a hajó ennél jóval hátrébb sorolt.

1968-ban megkapták a szövetségi Bob Hoare hajót. Akkoriban az volt a leggyorsabb Magyarországon. Sebességfölényük volt, kilométerekkel nyerték a versenyeket.

Bence 1970-ben kormányt kapott, és újonc mancsaftja lett Bara Károly személyében. Egyre jobban mentek, de a vezetôség szerint egy tapasztalt mancsafttal nagyobb lenne esélye a jó szereplésre. Bence Izsák Szabolcsot kérte fel legénységnek, vele megnyerték a bajnokságot, így ôk mehettek az olimpiára.

Vitorlázás: „A Litkey–Izsák kettôs egy tizedik és egy harmadik hellyel kezdett, ám a késôbbiekben nem tudta megismételni ezt a teljesítményt. Ôk inkább erôs szélben lehettek volna esélyesebbek, szerelésük is ilyen körülmények között igazán gyors. Eredményük a mezôny közepén így is becsülendô teljesítmény.”

Litkey Bence: – Elkövettem egy nagyon nagy hibát. Mindenki új árbocot vett, és azt használta. Nekem egy öreg Proctorom volt, ami jól be volt lôve, de az olimpia elôtt összehoztam egy új árbocot, amit próba nélkül tettem be. Nem értem el vele a régi sebességemet sem. Cserélni pedig nem lehetett. Butaság volt. Tizenhatodikak lettünk. Akkor – a szokásos módon – elvették a hajót, és a feljövô Detrééknek adták.

Az olimpia után Izsák Szabolcs kiszállt a hajóból, Bence Bara Károllyal versenyzett tovább. A Detre testvérek éveken át miden alkalommal, de többnyire Balázs is – Pettenkoffer Sándorral – megverték ôket, Bence így csak harmadik és második helyeken végzett. Egy idô után megunhatták, mert 1978-ban Bence és Balázs ismét összeültek, és újra magyar bajnokok lettek.

1995-ben a legendás 30-as cirkálóval, a Kékmadárral – a fia, Farkas elôtt – megnyerte a bajnokságot.

1997-ben egy Hetvenes cirkálóval, a Capellával abszolút második volt a Kékszalagon.

2000-ben fiával, Farkassal egy Libera, a Pleasure fedélzetén gyôzött a magyar bajnokságon.

2005-ben megnyerte a Vodafone Match Racet.

2006-ban a Gardazzurrát kormányozta a Kékszalagon az abszolút harmadik helyre.

Olimpia éveHelyszínVitorlás helyszínHajóosztályHelyezésIndulók
Vissza
Magyar Vitorlás Szövetség - hunsail.hu

Kapcsolat

MVSZ Titkárság

2040 Budaörs, Liget utca 3/2. 3. emelet.
Székhely: 2040 Budaörs, Liget utca 3/2. 32-es ajtó

Telefonszám: +36-30/755-9083
[email protected]

Nyitvatartási idő

Hétfő Nincs ügyfélfogadás
Kedd 9:00 – 12:00
Szerda 9:00 – 16:30
Csütörtök 13:00 – 16:30
Péntek Nincs ügyfélfogadás

Sajtóanyagok

A sajtóanyagok listája elérhető itt.

Impresszum

A rendszert fejlesztette és karbantartja:
Félegyházi

For automated english translation click here!