Sportdiplomáciai siker: a 2025-2028 közötti időszakra öt sporttársunkat választották be a nemzetközi vitorlássport irányításának legfontosabb szervezete, a World Sailing bizottságaiba és albizottságaiba. A választás eredménye is tükrözi a magyar vitorlássport növekvő tekintélyét és súlyát a nemzetközi porondon.

A Jogi és Szabályozási bizottság elnöke dr. Hajdu Balázs kétszeres olimpikon finn dingis, ügyvéd lett. Ennek a bizottságnak a feladata az irányítási folyamatok és a szervezeti felépítés figyelemmel kísérése, összesítik ezeken a területeken a jó nemzetközi tapasztalatokat és a World Sailing alkotmányával és szabályzataival kapcsolatban is tanácsadó szerepük van. A bizottságok újraválasztásáról, a számunkra nagyon sikeres folyamatról Hajdu Balázs osztott meg kulisszatitkokat:
"A World Sailing tavaly novemberi szingapúri elnökség választását követően eltelt időszak a World Sailing (WS) szakmai bizottságainak összeállításával telt. Ezek elnökét és alelnökét a WS elnöksége kéri fel, a 10-15 fős bizottságok tagságát a felkért elnök és alelnök állítja össze, majd a WS elnökség elfogadása után a Council (Tanács) véglegesíti. Ez a folyamat zárult le a múlt héten. Mondanom sem kell, a közel 150 WS tagország nagy része próbált minél több jelöltet bejuttatni az egyes bizottságokba, így öröm, hogy Magyarországnak jelentős számú szakembere nyert el bizottsági tagságot az alapvetően (eddig) azért nem közép-európai országok által dominált nemzetközi vitorlás sportdiplomáciában.
Érdekesség ugyanakkor, hogy a legfontosabbnak tekintett bizottságok közül kettőt is a régiókból származó sportdiplomata elnököl 2025. február elsejétől a következő négy évben. Az olimpiai és egyéb világversenyekért felelős bizottságot egy osztrák kolléga vezeti majd (aki egyébiránt Finn dingiben ezüstérmes volt az 1980. évi moszkvai olimpián), míg a Jogi és Szabályozási Bizottságot jómagam fogom vezetni. Élcelődtünk is azzal, hogy sok-sok év után összeállt egyfajta Osztrák-Magyar dominancia a vitorlássport nemzetközi irányításában, ahol azért eddig javarészt az angolszász országok fújták a passzátszelet.
Rátérve a Jogi és Szabályozási Bizottságra fontos kiemelni, hogy a WS egy Isle of Man szigeten bejegyzett társaság, amelynek operatív ügyvitelét egy londoni székhelyű, angol jog alatt működő cég látja el. Az Isle of Man (Man-sziget) az Ír-tengeren fekvő sziget, amely ugyan nem része az Egyesült Királyságnak, viszont a brit koronafüggőségek közé tartozik. Nem is csoda, hogy a WS közel 120 éves történetben a Jogi és Szabályozási Bizottságnak eddig szinte kivétel nélkül angol anyanyelvű és angol jogi végzettséggel rendelkező elnökei voltak. Ennek okán külön megtiszteltetés és egyben persze kihívás is, hogy a WS elnökség és Tanács a 2012-16 közötti bizottsági alelnökségi időszakom után most a bizottság elnökeként adott bizalmat. A bizottság élén a közvetlen elődöm ráadásul egy ausztrál ügyvéd kolléga volt, aki négy vagy öt olimpián volt a vitorlásversenyek főbírója és az elmúlt öt-hat America's Cup főbírója, ill. fellebbviteli bizottsági elnöke. Szóval nem akárkitől veszem át a stafétabotot."

A Sportolói bizottság tagja maradt továbbra is Érdi Mária, háromszoros olimpikon, világ-, és Európa-bajnok vitorlázó. Ennek a bizottságnak a tagjai olyan aktív, olimpiai hajóosztályban versenyző sportolók, akik élő kapcsolatot jelentenek észrevételeikkel, javaslataikkal a World Sailing és az olimpiai mozgalom között. Érdi Máriát Spanyolországban,Lanzarote szigetén értük utol telefonon - edzőtáborozás közben.
"Elkezdtem végre újra vitorlázni! A gerincműtétem után a gyógytornászomé volt a főszerep, most is szorosan együttműködik az erőnléti edzőmmel. Nagyon óvatosan haladunk, szerencsére már általában véve visszaerősödtem, most az a fő cél, hogy a hajóban dolgozó izmok, a speciális beidegződések újra a régiek legyenek. Bringázás, konditerem, és vízi munka a program, nagyon boldog vagyok az eredményeket, az előrelépést látva.
A Sportolói bizottságról röviden: a célunk az, hogy a döntéseknél vegyék figyelembe a sportolók elképzeléseit, véleményét. Az elkövetkezendő négy évben például egy ellentmondást mindenképpen szeretnénk feloldani: a World Sailing és a Nemzetközi Olimpiai Bizottság célja, hogy nézettebbé, népszerűbbé tegye az olimpiai vitorlázást, akár vadonatúj, látványos hajóosztályok bevonásával is. De a legmagasabb szintű versenyzés, a legnagyobb mezőnyök, a legnagyobb csaták éppen a világszinten legnépszerűbb, legelterjedtebb hagyományos hajóosztályokban vannak. Szóval a sportérték és a nézettség, a népszerűség egyensúlyát szeretnénk megteremteni, vannak ötleteink minderre. A másik fontos ügy a World Sailing versenynaptár és az egyes olimpiai hajóosztályok saját versenynaptárainak egyeztetése, itt voltak a múltban ütközések. Évente egyszer-kétszer tudunk találkozni személyesen, de körülbelül kéthavonta online is tárgyalunk."

A Versenyszabály bizottság tagja lett Böröcz Bence nemzetközi versenybíró, ő a legutóbbi két olimpián vezető versenybíróként dolgozott.
Ez a bizottság gondoskodik a versenyszabályok revíziójáról, fejlesztéséről, javaslataik alapján születik meg négy évente a WS versenyszabályainak aktualizált kiadása. Feladatuk továbbá a versenyszabályokkal kapcsolatos képzési anyagok áttekintése, valamint a versenykiírások és versenyutasítások egységesítése.

A Felszerelés szabály albizottságban dolgozik majd dr. Toronyi Bence, a Dragon osztály nemzetközi főfelmérője, a hajóosztály technikai bizottságának tagja, magyar bajnok vitorlázó. Az albizottsági munkájáról röviden elmondta:
"A Felszerelés szabályok albizottság a Felszerelés bizottság tanácsadó testülete. Alapvetően a felszerelések szabályozásával foglalkozik a legjobb gyakorlat és a World Sailing(WS) politikáknak és WS hajóosztályok igényeinek megfelelően. Ezek közül az egyik legfontosabb az Equipment Rules of Sailing (ERS), ezt minden négy évben frissítik, mint az RRS-t, a WS versenyszabályait. Idei évben újdonság, hogy elkészült ennek a magyar fordítása, ami hamarosan publikálásra kerül. Következő, igen magas prioritású dokumentumok az ERS-re épülő osztályelőírások, amelyeknek a WS osztályok esetén a jóváhagyása ezen albizottsághoz tartozik, ezeken kívül a felmérések és a versenyeken történő felszerelés ellenőrzések szabályozásaival foglalkozik az albizottság. Ezeknek a szabályozásoknak az a célja, hogy biztosítsa az egyenlő feltételeket és a fair playt ebben a technikai sportban. Az egyik érdekes feladat lesz a következő években az ILCA osztály (ebben a hajóosztályban versenyeznek olimpikonjaink, Érdi Mári és Vadnai Jonatán - a szerk.) osztályelőírásának a nemzetközi osztályelőírás minta szerinti átalakítása. Érdeklődve várom a közös munkát, az elkövetkező éveket ebben az albizottságban, és azt remélem, hogy sokat fogok tanulni ebből a társadalmi munkából, amivel remélem a magyar vitorlázás fejlődéséhez is hozzájárulhatok."

A Versenyrendezési albizottság pedig Fluck Benedek, a Magyar Vitorlás Szövetség elnökségi tagja, nemzetközi minősítésű versenyrendező munkájára számít a következő négy évben. Ő a tokiói olimpián pályarendezőként tevékenykedett, és maga is többszörös magyar bajnok vitorlázó. Kérdésünkre elmondta:
"A Versenyrendező albizottság a Versenyrendező bizottság munkáját támogatja. A legutóbbi éves WS konferencián hallottak alapján úgy tapasztaltam, hogy az elmúlt időszak fókuszában a fejlődő régiók versenyrendezői kompetenciáinak fejlesztése kiemelt fontosságú volt, és úgy gondolom, hogy ez továbbra is egy feladat lesz, hogy mindenhol megjelenhessen a szolgáltatás központú verseny rendezés, akar klub regatta szinten is. Szintén fontos a versenyrendezők képzése, vizsga követelményeinek meghatározása, és ezáltal a nemzetközi szintű szakemberek számának növelése. A média jelenlét hatékonyabb kihasználása okán a rendezőknek is fejlődniük kell, hogy a kiemelt események közvetítési színvonala tovább javuljon. Az utódlás és képzés, kompetencia fejlesztés alapvetően a saját szakmámban is napi feladat, így örülök, hogy részese lehetek ennek a csapatnak. Nagyon várom a közös munkát, hogy ezzel a legjobb gyakorlatokat majd a hazai vizekre is át tudjuk ültetni.
A digitális világ fejlődése pedig magával hozza a tracking, eredmény számítás és a verseny rendezéshez használt legkorszerűbb eszközök széleskörű használatát, ezzel a kérdéskörrel az albizottság szintén foglalkozni fog.
David Graham, a World Sailing ügyvezető igazgatója az új bizottsági tisztségviselők és tagok neveinek nyilvánosságra hozatala kapcsán elmondta: az egész vitorlássport szerencsés, hogy ennyi tehetséges önkéntes munkájára és tapasztalatára számíthat a jövőben.
Gratulálunk, és eredményes munkát kívánunk!